STREFA WIEDZY

Żerowanie gołębi

2020-05-27

Żerowanie gołębi

Gołębie żerujące w trakcie wschodów soi to znany problem wśród rolników. Soja w tym okresie jest bardzo smaczna - ma słodki smak. Poza dużą zawartością białka i minerałów, kiełki nasion zawierają dużą ilość witamin. Ptaki instynktownie wiedzą, jakich składników potrzebuje ich organizm, pomimo braku umiejętności racjonalnego myślenia.

W jaki sposób zapobiegać stratom na plantacji? Szkody wyrządzane przez gołębie można zniwelować wyłącznie, trzymając je w zamknięciu w okresie około-wschodowym soi (najczęściej jest to okres około 2 tygodni). Tj. od fazy, kiedy nasiona soi przebijają się przez powierzchnię ziemi (BBCH 09), do fazy pierwszych liści właściwych (BBCH 12). W późniejszym okresie rośliny soi nie są już atrakcyjne dla gołębi i szybko znajdują sobie inne miejsce do żerowania.

W związku z tym, jeśli posiadamy własną hodowlę gołębi, to należy je trzymać w zamknięciu. Natomiast jeśli są to gołębie obce, to z pewnością należy porozmawiać w tej sprawie z wszystkimi sąsiadami w najbliższej okolicy, aby na ten okres trzymali gołębie w zamknięciu. Innego rozwiązania w tym momencie nie ma. Na polu mogą żerować również jeszcze gołębie dzikie tzw. gołębie grzywacze. Z obserwacji wynika, że jeżeli grzywacze żerują, to najczęściej jest to jedna para, która gniazduje w okolicy i nie wyrządza tak dotkliwych szkód jak gołębie domowe, których liczebność jest znacznie większa.

Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.