STREFA WIEDZY

​Siew soi w warunkach wilgotnej gleby

2024-04-10

​Siew soi w warunkach wilgotnej gleby Soja najbardziej wrażliwa na niedobory wody jest w dwóch okresach: pęcznienia nasion i wschodów oraz kwitnienia. Wiele wskazuje na to, że w tym sezonie warunki do siewu będą dobre do bardzo dobrych. Już dawno na polach w marcu nie obserwowano tyle wody, ile w tym roku. Jak takie warunki skutecznie wykorzystać do założenia plantacji soi? Oto kilka kluczowych zaleceń dotyczących strategii działania w zależności od uwilgotnienia gleby w okresie siewu
 

Podstawowe warunki udanego założenia plantacji soi

 

Termin siewu soi


W zależności od rejonu kraju, siew soi zaleca się wykonać w terminie od 20 kwietnia do 5 maja, bez względu na wczesność odmiany. Fenologicznym wskaźnikiem terminu siewu jest okres kwitnienia klonu zwyczajnego lub koniec kwitnienia wiśni.
 

Temperatura gleby


Istotne jest, żeby gleba na głębokości siewu osiągnęła temperaturę 10-12°C, co wymaga słonecznej i ciepłej pogody. W sytuacji, gdy gleba w trakcie siewu jest zbyt zimna, w nasionach nie zachodzą właściwe reakcje, kiełkowanie opóźnia się i wydłuża w czasie. Część kiełków pod wpływem szkodliwych organizmów glebowych ulega butwieniu i nie wschodzi..
 

Głębokość siewu


Wilgotna gleba pozwala na szybkie pęcznienie nasion i wyrównane wschody. W takich warunkach siew soi może być wykonany płycej, na 2-3 cm. Warto pamiętać, że wilgotna gleba ogrzewa się wolniej. Ponadto powinna być odpowiednio napowietrzona, żeby bakterie miały dostęp do azotu z atmosfery. Należy jednak unikać zbyt mokrej gleby.

Podsumowując, soja wysiana w odpowiednim terminie i do wilgotnej gleby, nie tylko ma lepszy start, ale też wyżej zawiązuje dolne strąki. Dzięki temu jest szansa na mniejsze straty nasion w trakcie zbioru i wyższy plon.

Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.