STREFA WIEDZY

Regulacja zachwaszczenia w uprawie soi

2022-01-18

Regulacja zachwaszczenia w uprawie soi

Regulacja zachwaszczenia w uprawie soi

 

Jednym z bardzo ważnych elementów w uprawie soi jest kontrola zachwaszczenia. Soja może być wysiewana zarówno w wąskich, jak i szerokich rzędach. W obu przypadkach możliwe jest zastosowanie herbicydów i odchwaszczanie mechaniczne (używanie pielników). Decyzja, jaką technologię uprawy wybrać, zależy tylko od producenta i sprzętu, jakim dysponuje w gospodarstwie.

 

Większość rolników ma w swoim gospodarstwie opryskiwacz, który jest wykorzystywany w wielu uprawach. Jednak zmiany w zapisach Wspólnej Polityki Rolnej dla całej Unii Europejskiej, będą wprowadzały w najbliższym czasie ograniczanie stosowania m.in. chemicznych środków ochrony roślin w rolnictwie. W związku z tym prawdopodobnie wielu plantatorów powróci do tradycyjnych metod odchwaszczania mechanicznego. Rolnicy ceniący rozwiązania chemiczne w walce z chwastami, również znajdą na rynku coś dla siebie.

 

Herbicydy w uprawie soi

W przypadku soi zarejestrowana jest spora grupa herbicydów do stosowania bezpośrednio po siewie i znacznie mniejsza ilość herbicydów do stosowania nalistnego. Z tego powodu powinno wybierać się wariant odchwaszczania właśnie bezpośrednio po siewie i w razie konieczności dokonać korekty preparatem nalistnym. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 50 herbicydów przeznaczonych do stosowania w uprawie soi. Można odnaleźć je na stronie Ministerstwa Rolnictwa w służącej do tego wyszukiwarce środków ochrony roślin:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie .

Substancje, które w uprawie soi posiadają rejestracje pod nazwami różnych produktów to: metobromuron, metrybuzyna, prosulfokarb, pendimetalina, metrybuzyna+flufenacet, metolachlor-S, bentazon+imazamoks, chlomazon. oraz graminicydy: chizalofop-P etylu, kletodym, fluazyfop-P butylu, cykloksydym.

 

Jak wybrać odpowiedni herbicyd?

Ponieważ soja jest rośliną delikatną i wrażliwą, herbicyd i dawka, jaką należy zastosować, powinny być dobrze dobrane. Co należy wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim skład gatunkowy występujących na plantacji chwastów (dobór herbicydu/herbicydów o odpowiednim spektrum), rodzaj gleby i ilość zawartej w niej materii organicznej, a także jej pH.

 

W wyniku wieloletnich doświadczeń udało się przetestować wiele rozwiązań herbicydowych. Poniżej kilka z nich, które sprawdzą się w przypadku gleb średniej jakości III-IV klasy. Dawki tych rozwiązań należy dopasować do swoich własnych stanowisk w oparciu o informacje wskazane wyżej. W przypadku dobrej wilgotności gleby w trakcie zabiegu działanie herbicydów będzie dobre/bardzo dobre. Jednak przy słabej wilgotności gleby, działanie herbicydów może nie być zadowalające i koniecznym stanie się zastosowanie korekty po wschodach roślin. Na taką ewentualność również należy się przygotować.

 

Propozycje mieszanin herbicydowych w ochronie soi

 

Nazwa środka

Uwagi

Sencor Liquid 600 SC 0,4 l/ha + Efica 960 EC 1,0 l/ha
(metrybuzyna 600 g/l) + (S-metolachlor 960 g/l)

Uwaga na odmiany wrażliwe

Takoba 800 EC 1,5 l/ha + Stomp Aqua 455 SC 1,5 l/ha
(prosulfokarb 800 g/l) + (pendimetalina 455 g/l)

 

Takoba 800 EC 3,0 l/ha + Stomp Aqua 455 SC 1,0 l/ha
(prosulfokarb 800 g/l) + (pendimetalina 455 g/l)

 

Takoba 800 EC 1,5 l/ha + Sencor Liquid 600 SC 0,25 l/ha
(prosulfokarb 800 g/l) + (metrybuzyna 600 g/l)

Uwaga na odmiany wrażliwe

Takoba 800 EC 3,0 l/ha (prosulfokarb 800 g/l) po siewie

Corum 502,4 SL 0,7 l/ha + Dash
(bentazon 460 g/l; imazamoks 22,4 g/l) po wschodach

Zabieg dzielony

Stomp Aqua 455 SC 2,0 l/ha + Efica 960 EC 1,0 l/ha
(pendimetalina 455 g/l) + (S-metolachlor 960 g/l)

 

 

Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.