Soja, roślina z ogromnym potencjałem, podbija serca kolejnych polskich rolników. W ciągu zaledwie roku jej areał podwoił się, osiągając imponujące 80 tys. ha.
Gwałtowne gradobicia mogą zniszczyć uprawy w kilka minut, ale soja ma niesamowitą zdolność do regeneracji i mimo to może wydać imponujące plony nasion. Dużo zależy od fazy rozwojowej i skali zjawiska.
Walka z chwastami na plantacji soi jest kluczowym elementem prawidłowego wzrostu i rozwoju uprawianych roślin oraz ich plonowania. Dlatego ważne jest opracowanie przemyślanej strategii i dobór skutecznych herbicydów.
Dostępne na rynku preparaty bakteryjne cechują się zróżnicowaną skutecznością, niemniej brakuje oficjalnych danych na ten temat. Dlatego w ramach Funduszu Promocji Roślin Oleistych podjęto próbę stworzenia takiego rankingu.
Pomimo wzrastającej powierzchni uprawy soi w Polsce, nadal popełniane są błędy, które wpływają na wysokość oraz jakość plonu. Eliminacja tych błędów jest prosta i stwarza optymalne warunki do uprawy soi z sukcesem.
Planując uprawę soi z sukcesem, nie możemy zapomnieć o przedsiewnym zaszczepieniu nasion bakteriami brodawkowymi, gdyż bakterie symbiotyczne Bradyrhizobium japonicum nie występują naturalnie w polskich glebach.
Soja na tle innych roślin uprawnych posiada bardzo zróżnicowane potrzeby nawozowe. Wynika to z tego, iż nasiona soi posiadają bardzo bogaty i zróżnicowany skład materiałów zapasowych.
Przyjrzyjmy się bliżej warunkom, które należy zapewnić soi, by roślina ta mogła optymalnie się rozwijać i dawać satysfakcjonujące plony. Wbrew wielu obawom bardzo duża powierzchnia użytków rolnych nadaje się do prowadzenia uprawy soi z sukcesem.
Wielu plantatorów w początkowej fazie rozwoju soi spotyka się z problemem żerowania gołębi na polach. Co przyczynia się do takich komplikacji?