AKTUALNOŚCI

Soja w Polsce – potencjał i perspektywy

2023-12-04

Soja w Polsce – potencjał i perspektywy Soja, będąca rośliną oleisto-białkową, kryje w sobie ogromny potencjał, który dotychczas nie został nawet w części wykorzystany.


>>Czytaj więcej

Opłacalność uprawy soi

2023-10-31

Opłacalność uprawy soi Wielu rolników w tym roku uznaje soję za najbardziej opłacalną uprawę w swoich gospodarstwach. Co o tym przesądziło? Sprawdzamy to w naszej kalkulacji opłacalności uprawy soi.


>>Czytaj więcej

Co działo się na Sojowych Poletkach Pokazowych?

2023-09-28

Co działo się na Sojowych Poletkach Pokazowych? To były trzy niezwykle inspirujące spotkania polowe, oczywiście z soją w roli głównej, zorganizowane przez Stowarzyszenie Polska Soja. Co działo się w trakcie Sojowych Poletek Pokazowych i jakie nowe doświadczenia wynieśli uczestnicy?


>>Czytaj więcej

Ile soi rośnie w Polsce? Areał uprawy, perspektywy i wyzwania

2023-07-31

Ile soi rośnie w Polsce? Areał uprawy, perspektywy i wyzwania Soja ponownie 3 najważniejszą rośliną strączkową w Polsce! Wiadomo już jaki jest areał uprawy, a także jakie są powody zmian w poszczególnych rejonach kraju.


>>Czytaj więcej

Soja: roślina strączkowa, która kształtuje świat

2023-07-28

Soja: roślina strączkowa, która kształtuje świat Soja – problem czy rozwiązanie? To wiodący temat 11. Światowej Konferencji Badań nad Soją (WSRC11), która odbyła się w czerwcu w Wiedniu, gdzie dyskutowano o roli soi jako żywności i paszy.


>>Czytaj więcej

Co się zmieni w Ustawie o paszach?

2023-07-03

Co się zmieni w Ustawie o paszach? Ustawa o paszach, która ma obowiązywać od stycznia 2025 r., będzie stymulowała zapotrzebowanie na soję z polskich pól. Taki efekt ma przynieść wprowadzenie „celu wskaźnikowego białka paszowego”.


>>Czytaj więcej

Spotkanie w Radzikowie

2023-06-05

Spotkanie w Radzikowie 30 maja w Radzikowie odbyło się spotkanie dotyczące współpracy w ramach Krajowego Programu Sojowego. W jego trakcie omówiono m.in. problemy dotyczące problemy związane z uprawą soi.


>>Czytaj więcej

Okres siewów soi pod lupą

2023-05-26

Okres siewów soi pod lupą Tegoroczny okres siewów soi na przeważającym obszarze kraju nie należał do łatwych, głównie z uwagi na panujące chłody i silnie zróżnicowany rozkład opadów. Jak w takich warunkach wschodziła soja i jakie są rokowania?


>>Czytaj więcej

Stowarzyszenie Polska Soja złożyło wniosek do resortu rolnictwa

2023-05-26

Stowarzyszenie Polska Soja złożyło wniosek do resortu rolnictwa Producenci soi w Polsce – podobnie jak zbóż, kukurydzy czy rzepaku – ponoszą straty w wyniku braku stabilizacji rynków rolnych spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.


>>Czytaj więcej

Soja na liście upraw o pozytywnym wpływie na glebę

2023-03-15

Soja na liście upraw o pozytywnym wpływie na glebę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór e-wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. Będą też punkty za uprawę soi!


>>Czytaj więcej

Jak soja może pomóc rolnikom w realizacji celów nowej WPR 2023-27?

2023-02-24

Jak soja może pomóc rolnikom w realizacji celów nowej WPR 2023-27? Stało się! Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-27 wszedł w fazę wdrażania. Sprawdzamy, jak soja może pomóc w realizacji nowych wymogów.


>>Czytaj więcej

Import soi a zasoby krajowe

2023-01-26

Import soi a zasoby krajowe Obszar zasiewów soi na terenie kraju sukcesywnie rośnie. Powiększające się z roku na rok plony cieszą, jednak nadal całkowity areał upraw soi w Polsce jest za mały, by uniezależnić polski rynek od importu z zagranicy.


>>Czytaj więcej

O soi na posiedzeniu wyjazdowym

2022-11-30

O soi na posiedzeniu wyjazdowym Temat soi coraz wyraźniej rozbrzmiewa w kontekście krajowo-politycznym. To właśnie wokół tej rośliny uprawnej krążyły wątki poruszane 23 listopada na posiedzeniu wyjazdowym sejmowej podkomisji stałej


>>Czytaj więcej

Rozmowy o przyszłości soi

2022-11-09

Rozmowy o przyszłości soi Okazją do wymiany spostrzeżeń, informacji, doświadczeń oraz owocnych dyskusji była zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska Soja przy współpracy z firmą Agrolok konferencja odbywająca się 27 października w Elgiszewie.


>>Czytaj więcej

Sojowe Poletka Pokazowe 2022

2022-08-08

Sojowe Poletka Pokazowe 2022 Stowarzyszenie Polska Soja edukuje rolników w zakresie doboru odmian soi i technologii uprawy, w tym racjonalnego nawożenia i skutecznej ochrony. Pomagają w tym dedykowane spotkania polowe.


>>Czytaj więcej

Soja 3. najważniejszą rośliną strączkową w Polsce!

2022-07-04

Soja 3. najważniejszą rośliną strączkową w Polsce! Za uprawą soi przemawiają dość niskie nakłady na nawożenie i ochronę. Roślina ta dobrze radzi sobie w warunkach suszy, ale preferuje gleby średnie i cięższe. Jednak to nie wszystko.


>>Czytaj więcej

EFA z pozwoleniem na herbicydy to szansa dla soi!

2022-05-05

EFA z pozwoleniem na herbicydy to szansa dla soi! Decyzją Komisji Europejskiej w 2022 rolnicy mogą skorzystać z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w ramach zazielenienia, które dzięki temu można wykorzystać do produkcji żywności i pasz.


>>Czytaj więcej

Poradnik dla plantatorów soi

2022-04-27

Poradnik dla plantatorów soi Z przyjemnością przedstawiamy Państwu efekt pracy Stowarzyszenia Polska Soja w postaci poradnika uprawy soi pt. Tajniki Uprawy Soi.


>>Czytaj więcej

Soja kolejny raz pod lupą!

2022-03-25

Soja kolejny raz pod lupą! 24 lutego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się konferencja pt.: „Soja pod lupą – możliwości obecnych czasów”, która zainteresowała nie tylko plantatorów z małopolski, ale także innych regionów Polski, którzy licznie przybyli do Hotelu Cristal Park.


>>Czytaj więcej

Soja – roślina z potencjałem

2022-01-18

Soja – roślina z potencjałem W ostatnich latach zainteresowanie uprawą soi w Polsce, a także zapotrzebowanie na nią systematycznie wzrastają. To roślina z potencjałem, która może osiągać zadowalające plony nie tylko w przypadku większych producentów.


>>Czytaj więcej

Możliwości obecnych czasów w uprawie soi

2021-12-01

Możliwości obecnych czasów w uprawie soi W murach zabytkowego zamku 18 listopada odbyła się w Golubiu-Dobrzyniu organizowana wspólnymi siłami Stowarzyszenia Polska Soja oraz firmy Agrolok Sp. z o.o. konferencja „Soja pod lupą — możliwości obecnych czasów”.


>>Czytaj więcej

Jak COBORU bada odmiany soi w Polsce?

2021-07-23

Jak COBORU bada odmiany soi w Polsce? Co sprawia, że badania nad uprawą soi w Polsce traktuje się obecnie jako jeden z priorytetów? Jakie wymagania muszą spełnić odmiany rejestrowane przez COBORU?


>>Czytaj więcej

Nowa jakość skupu soi

2021-03-09

Nowa jakość skupu soi Sezon 2021 to połączenie sił Stowarzyszenia Polska Soja oraz firmy Agrolok w zakresie zbiorów soi i warunków skupu. Co to oznacza dla plantatorów? Możliwość sprzedaży plonu na terenie całego kraju. Poznajcie szczegóły.


>>Czytaj więcej

Soja pod lupą - nadajemy prosto z pola

2020-12-29

Soja pod lupą - nadajemy prosto z pola Jak plonowała soja w 2020 roku? Specjalnie dla plantatorów Stowarzyszenie Polska Soja wraz z firmą Agrolok Sp. z.o.o. zorganizowały wydarzenie: „Soja pod lupą”. Zobaczcie filmy z tego spotkania!


>>Czytaj więcej

Ewolucja odmian soi w Polsce

2020-05-15

Ewolucja odmian soi w Polsce Historia uprawy soi w kraju ma już około 150 lat. Pierwsze doświadczenia z soją na polskich terenach zostały przeprowadzone w 1878 roku!


>>Czytaj więcej

Ile hektarów soi uprawiano w 2019 roku?

2020-04-14

Ile hektarów soi uprawiano w 2019 roku? Południowe rejony Polski to tereny, które ponownie w zeszłym roku zdominowały krajową produkcję soi. Popularność zyskuje w województwach: podkarpackim, dolnośląskim, małopolskim. Tylko na tych terenach wielkość zasiewów soi wynosiła razem ponad 8 tys


>>Czytaj więcej

Potencjał soi szeroko dyskutowany

2020-02-25

Potencjał soi szeroko dyskutowany Pod takim hasłem 5 lutego 2020 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona potencjałowi soi w naszym kraju. Konkretne czynniki i analizy badań zostały przedstawione podczas prelekcji specjalistów: COBORU


>>Czytaj więcej
Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.