AKTUALNOŚCI

Co działo się na Sojowych Poletkach Pokazowych?

2023-09-28

Co działo się na Sojowych Poletkach Pokazowych? Stowarzyszenie Polska Soja wspiera rolników w zakresie doboru odmian soi i technologii uprawy, z uwzględnieniem racjonalnego nawożenia i skutecznej ochrony. Pomagają w tym specjalne spotkania polowe, takie jak „Sojowe Poletka Pokazowe”. Dzięki nim na początku września producenci soi oraz rolnicy zainteresowani uprawą tej rośliny mieli okazję skorzystać z solidnej dawki fachowej wiedzy oraz przyjrzeć się poletkom pokazowym w trzech lokalizacjach na terenie kraju.
 

Dębina, woj. lubelskie (5 września)


Na poletkach pokazowych u Waldemara Szłapaka zaprezentowano kolekcję odmian soi z różnych hodowli. To był zdecydowanie najważniejszy punkt spotkania. Rośliny znajdujące się w fazie dojrzewania ukazują swój potencjał i dostarczają wielu cennych informacji. Swoje wiodące odmiany soi zaprezentowali specjaliści z hodowli: AgroYoumis, IGP, RAGT, Saatbau i Saaten Union.

Podczas wydarzenia omówiono i zaprezentowano wszystkie aspekty agrotechniki soi, istotne dla opłacalności jej uprawy. Uczestnicy mieli okazję dyskutować i dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowania gleby oraz systemów siewu. Zaprezentowano najlepsze praktyki dotyczące ochrony herbicydowej oraz nowatorskie podejście do nawożenia podstawowego i stosowania mikroelementów. Warto zaznaczyć, że poletka zostały zasiane w systemie strip-till, w szerokie rzędy (35 cm), co stanowiło interesujące porównanie z tradycyjnymi metodami uprawy.

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt rolniczy, jaki znajduje się w gospodarstwie. Były to siewniki do uprawy pasowej w technologii strip-till oraz kombajny zbożowe. Szczególne zainteresowanie wzbudzał heder Convio Flex, który dostosowuje się do powierzchni terenu i umożliwia zbieranie nawet nisko osadzonych strąków soi.
 

Dębno, woj. podkarpackie (6 września)


Podkarpacie uznawane jest za najkorzystniejszy rejon do uprawy soi w Polsce. W tej części kraju zlokalizowane jest gospodarstwo Mariusza Wojtyny, specjalisty ds. agrotechniki soi w Stowarzyszeniu Polska Soja. To właśnie on był gospodarzem drugiego spotkania, które zgromadziło liczne grono entuzjastów tej rośliny. Skupił się on na przedstawieniu kluczowych aspektów agrotechniki soi, szczególnie tych, które są innowacyjne.

Na poletkach pokazowych zaprezentowano wiele odmian soi oraz różnorodne rozwiązania agrotechniczne, wśród których znalazły się:
- siew w różnych rozstawach międzyrzędzi: 12,5 cm, 25 cm, 38,5 cm, 50 cm;
- siew w zmiennych wariantach obsady roślin: 40 szt./m2, 60 szt./m2, 80 szt./m2, 100 szt./m2;
- siew nasion na różnej głębokości: 3 cm, 6 cm, 9 cm.

W ten sposób rolnicy lustrujący poletka pokazowe mieli okazję zobaczyć, jak soja prezentuje się w różnych wariantach agrotechnicznych. Ostatecznie w każdym przypadku soja poradziła sobie dobrze lub bardzo dobrze, bo panowała tam bardzo sprzyjająca pogoda. Świadczą o tym uzyskane plony odmian pochodzących z różnych hodowli: Magnolia – 50,7 dt/ha, Arnold – 48,5 dt/ha, Abaca – 40,1 dt/ha, Sigma – 39,1 dt/ha oraz Axioma – 38,5 dt/ha. To pokazuje, że soja na Podkarpaciu ma świetlaną przyszłość.
 

Drogomyśl, woj. śląskie (12 września)


Trzecie spotkanie z rolnikami w ramach „Sojowych Poletek Pokazowych” odbyło się w gospodarstwie Grzegorza Pilcha. Na jego przykładzie zaprezentowano rolnikom różne rozwiązania agrotechniczne, takie jak zmienny rozstaw międzyrzędzi, obsady roślin i głębokości siewu. Przedstawiono również paletę odmian soi, podobną do prezentowanej w pozostałych lokalizacjach.

Spotkanie odbyło się w nieco węższym gronie, niemniej wśród uczestników znaleźli się rolnicy, którzy z zainteresowaniem przyglądają się soi i poszukują wiedzy na jej temat. Pytań było mnóstwo, a ożywiona dyskusja wydłużyła się do 3 godzin! Najważniejsze zagadnienia, które nurtują rolników w uprawie soi, to termin siewu, system i gęstość siewu oraz ochrona przed chwastami.
 

Kolejna edycja już za rok

 Podczas każdego spotkania staraliśmy się rozwiać wszelkie wątpliwości, z jakimi w uprawie soi borykają się rolnicy. Wzbudzało to ogromne zainteresowanie uczestników, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także słuchali relacji przekazywanych przez gospodarzy poszczególnych pól. Słowo doświadczonego praktyka jest niezwykle cenne, dlatego chcę serdecznie podziękować trzem naszym gospodarzom: panu Waldemarowi Szłapakowi, panu Grzegorzowi Pilchowi i koledze Mariuszowi Wojtynie, za przygotowanie tak interesujących poletek oraz za chęć dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Podczas tych prezentacji przedstawiono wiele różnych odmian soi oraz rozwiązań agrotechnicznych, które często bez większych nakładów można wykorzystać u siebie. Chcę również gorąco podziękować wszystkim tak licznie przybyłym uczestnikom, którzy poświęcili swój cenny czas, aby odwiedzić nasze poletka pokazowe. Dziękuję za poparcie, jakiego nam udzieliliście, dołączając do Stowarzyszenia. Mam nadzieję, że przekazywana przez nas wiedza i doświadczenie przyniosą korzyści w kolejnych sezonach na waszych polach. Zapraszam na kolejną edycję naszych spotkań już za rok.

Emilia Fink-Podyma, wiceprezes Stowarzyszenia Polska Soja

Dziękujemy! Twój formularz kontaktowy został wysłany.
Błąd! Twój formularz nie został wysłany, spróbuj ponownie.